Kevadised veetornid seestpoolt

Sel kevadel osutusid mõnedki haldajad või valdajad lahkeks ja avasid huvilistele oma veetornide uksed. Loomulikult need, kes oma tornidest hoolivad ja mingite eesmärkide nimel tegutsevad.

Järva-Jaanis lõbusad seltsimehed soetasid endale kamba peale veetorni. Oligi teine väga nirus seisus. Nüüdseks juba tee ukseni valminud, avatäited puha seintes ees, elekter olemas, veega tualett nutikalt kusagil keskmisel korrusel. Väga positiivne, et esimestest päevadest alates on ohtralt jäädvustusi, mis ka seintel ja albumites näha. Sest mõtted lendavad kõrgelt ja kõige silmapaistvam klaasist korrus ootab väljaehitamist. Jälgime huviga arenguid ja hoiame poistele pöialt.

Loksa tehase territooriumil kõrgub lausa mere ääres roheline 1957 valminud veetorn. Lummavad vaated üle jõe ja piki lahekaldaid. Vette hüppamiseks veidi kaugel ent 100 meetrise sprindi järel saab laintesse sukelduda küll. Sinna poolele teele võiks sauna ehitada. Algul kümblus ja suplus, pärast logelemine torni rõdul või ülemisel korrusel. Kui riik enne tuumajaama ehitusega jaole ei jõua.

Rakvere raudtee veetorn valmis 1871. aastal, praeguseks omanikuks linn. Vastutav ametnik võttis entusiastlikud veidrikud lahkelt ja veidi imestunult vastu. Originaalsetena on säilinud 2 vahvat ahju, mis hoidsid talvel vett külmumise eest. Massiivsed paagid avaldasid sügavat  muljet. Nagu ka 2 veetaseme näidikut. Nõuka-aegsed ümberehitused ei ole suutnud vähendada objekti väärikust.Tulevasi kasutusideid pärsib paraku keeruline juurdepääs.

Erika tänava veetorn on samuti nagu Lutheri oma nõuka ajal kõrgemaks ehitatud. Ka sellele territooriumile on arendus planeeritud, kuid praeguseks hetkeks pole miskit peale maatüki piiramise tehtud. Torni abiruumid täiesti varisemisohtlikud ning paksult laga täis. Siiski paistab tulevik helge ning iga peremehe leidnud torni üle ainult hea meel.

Lutheri kvartal hakkab peagi kerkima. Selle ajalooline veetorn saab ilmselt kellegi uhkeks eraomandiks. Säilinud on imposantsed laiad trepid, erinevad aknad pakuvad piisavalt valgust. Kõrgustesse pürgmiseks peab vanemas eas uus omanik ilmselt lifti ehitama. Keldrist miski tellisvoodriga  šahti moodi ruum läheb ülespoole küll. Vähemalt 5 korrust vaja valmis nokitseda, et tipust ainukordset vaadet nautida.

 

Tagasi

Eesti veetornid

info@veetornid.ee
Korda turvakoodi: