Pariis mai 2019

Kes on lugenud  Hendrik Groen, 83¼ Years Old? Vot selliseks kujuneski veetorniühingu väljasõit Pariisi. Algatuseks väänas Frau Gonsior kusagil kõnniteeserval oma põlve. Siis hakkas 86-ne Gertrud nutma, lohutamatult, sest kartis Sacré-Cœur'i funikulööri. Moori silmad pandi kinni, suruti vagunisse ja veeti üles. Alla tuli omal jalal, kiiremini kui rong. Tema vanamehel saime korraks rahvahulgas sabast kinni. Muidu oleks pikk taat teistest eraldunud. Treppide peale tagasi ta siiski ei jõudnud, pani ikkagi kusagilt "naleeva". Otsisime oma pool tundi, kuid sõitsime siis metrooga teise linna otsa veinimuuseumisse. Poole tunni pärast, kui kõigil juba põhiroad keres, ilmus süüdimatu näoga Norbert välja. Telefonil akut polnud, aga päevaplaani kohaselt tuli õigele aadressile sööma. Günteri kuu aega ette reserveeritud jäätis polnud sobiv. Jonnis niikaua, kui kolme kera hulgast asendat šokolaadipalli kiivikeraga. Kepiga taat jooksis kogu päevakajalise 16km kaasa, seda 30° kuumuse juures. Ei ühtegi vingumist. Viimasel päeval kaotas ahelsuitsetajast Heidelbergi Heinz oma rahakoti ära.

Müts maha korraldajate ees. Meie jaoks avati ammu korteriteks müüdud endise Lafayette'i kaubamaja õueväravad. Grupijuht keelas oma naljade peale naermise. Kõige valjemaks heliks jäigi fotokaameka katiku klõpsatus, lugupidamisest kohalike elanike vastu, kes lubasid vaadata õue pealt nende maja torni.

Kõigile osalejatele oli ostetud ühistranspordi päevapilet. Mina soetasin endal juba lennujaamas kolme päeva pileti. Ronisime maa alla ja muidugi - minu pilet ei töötanud. Õnneks leidsin taskust kortsus kviitungi ja kohalike abiga tehti mulle uus dokument.

Linna suurima haigla Salpeterie territooriumile lasti meid samuti sisse. Kotid puistas turvamees siiski läbi. Resoluutselt.

Kõik veemahutid pole tornid. Päris uskumatu tundus reservuaaride kompleks, mis ehitatud 1847 ja töötab tänase päevani. Ikka künka otsas. 100.000 m3 vett. Mitme jalgpallistaadioni suurune. Üks korrus 3,3m teine 7m kõrge. Igal aastal lastakse üks osa tühjaks ja puhastatakse. Lisaks kaunistavad seda kompleksi mitu klaasist "kioski", nagu nad ise nimetasid. HIIGLASLIK JA HÄMMASTAV.

Vaatasime jõekaldal Eiffeli torni. Küsisin, et kas see on ka veetorn? Sain eht prantsasliku vastuse: muidugi, aga paak on 4-liitrine konjak :)

Tagasi

Eesti veetornid

info@veetornid.ee
Korda turvakoodi: